Директорот на Гимназијата во Виница со закана до учениците да присуствуваат на протестите

После скандалот во Прилеп во кој директорот на прилепската Гимназија, Киро Николоски во присуство на Градоначалникот на Марјан Ристески држи политички говори и ги повикува учениците да излезат на протестите на иницијативата „За заедничка Македонија“, и во Гимназијата „Ванчо Прке“ во Виница се случува истиот настан. Директорот на Гимназијата Зоранчо Ангелов(близок пријател со Градоначалникот на…

Поднесени две кривични пријави против директорот на прилепската Гимназија, Киро Николоски

Директорот на прилепската Гимназија „Мирче Ацев“, Киро Николоски, денес „заработи“ две кривични пријави. Со првата пријава која ја поднесе Општинската организација на СДСМ-Прилеп, Николоски се сомничи дека ги сторил кривичните дела „Злоупотреба на службената положба и овластување“, „Присилба“ и „Малтретирање во вршење на службата“. Според подносителот на пријавата, во деновите 13, 14, 15 и 16…

Досие СЕАД КОЧАН-милионер преку ноќ и омилен бизнисмен на власта

Во досегашните објавени политички бомби на СДСМ, се споменуваат повеќе сопственици на компании, бизнисмени кои се во блиски релации со претставници од власта или сопственици на компании кои добивале голем број тендери од државата.  Во досегашните објавени разговори од политичките бомби објавени од страна на СДСМ, може да се слушнат и разговори во кои се вклучени…

Груевски за „БТВ“: Ако јас не бидам Премиер тоа ќе биде крај за Македонија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, обвинетиот криминалец Никола Груевски не размислува да оди во опозиција. Во своите јавни настапи тој продолжува да се заканува дека доколку СДСМ формира нова Влада „гневот на народот не ќе можел да се контролира”. Во последното интервју за бугарската државна телевизија „bTV“ вели дека создавањето на нова влада, поддржана од албанските партии ќе…

Ако не се изгласа Влада до 13ти март, Македонија ќе се соочи со меѓународни блокади

Европскиот парламент ќе го одложи гласањето на пленарна седница за Резолуцијата за Република Македонија, доколку земјата следната недела не добие Влада, јави дописникот на МИА од Брисел. Високи официјални лица на Европарламентот, за МИА потврдија дека европратениците не сакаат да ја усвојат Резолуцијата што претходно ја изгласа Комитетот за надворешни работи (АФЕТ) на ЕП на…

„Патриотот“ Тарчуловски во 2011г. преку писмо од Хаг ја бранел амнестијата на хашките случаи

Пред неколку години по нарачка на Никола Груевски, а во претходен договор со Ахмети, !„бранителот“ и „патриот“ Јохан Тарчуловски со писмо ја бранел амнестијата на Хашките случаи во кои беа обвинети команданти на ОНА за злосторства над цивили! Тогаш на Груевски му требаше помош за да направи коалиција со ДУИ па си нарача молк и…

Раскол во ВМРО ДПМНЕ, членовите бараат демократизација на партијата и смена на раководството

Политичката иницијатива Внатрешната иницијатива за модернизација и демократизација на ВМРО-ДПМНЕ испраќа манифест со цел модернизација и демократизација на партијата ВМРО-ДПМНЕ. „Тргнувајќи од историската автентичност на ВМРО како единствено македонска организација, нераскинливо вградена во конституирањето на Република Македонијa како независна држава, а согледувајќи ја актуелната состојба во која западнаа Државата и Партијата, преку овој Манифест пред…

ВМРО ДПМНЕ за Рацин: Џуџето од Велес единствено добро што направил е што умрел на време

Новинарот и член на ВМРО ДПМНЕ, Цветин Чилиманов, кој овој период е активен во „војната“ против Сорос со барања за наводна „десоросоизација“ на Македонија, на својот блог објавил текст за најпознатиот македонски поет и основоположниците на современата македонска литература Коста Солев Рацин. „Апсолутно сум подготвен да ја посочам вината за кризата кон странскиот фактор, странските…

Лаура Ковеси – романската обвинителка која им објави војна на тие што мислеа дека се недопирливи

Главната обвинителка во Романија е вистинска ѕвезда во Романија – за многумина е воин кој што им се спротистави на најмоќните. Лаура Кодрута Ковеси е главната обвинителка во Романија и во неа се вперени сите очи на романската јавност – тие кои што ја поддржуваат ја сметаат за симбол против корупцијата и прв човек кој…

Имотниот лист на Каракамишева тежи неколку стотици илјади евра, месечно заработува над 2.500€

Еве зошто Каракамишева нема потреба да се исели од државава и не може да сфати зошто младите се иселуваат:   Има стан од 95 квадрати (што вреди над 100 илјади евра), куќа со двор во Дојран со пазарна вредност од 40 илјади евра, вози џип Тојота Рав со пазарна вредност од  11.000 евра, а поседува и…

Пратеник и членови на ДПМНЕ во Охрид со закани дека ќе ја тепаат полицијата заради истрагата на СЈО

Пратеникот на ВМРО ДПМНЕ од Охрид, Сашо Велковски во придружба со неколку членови на Општинскиот Комитет на ВМРО ДПМНЕ во Охрид, преку медиумите упатија закана дека ќе се пресметаат со полицијата ако дојде да ги приведе заради истрагата која ја покрена Специјалното Јавно Обвинителство а поврзана со незаконското донирање на огромна сума на пари во…

(ВИДЕО) Зам. министерот Христијан Делев барал мито од 60.000 евра од бизнисмен во Виница

Топла вода во изобилство тече во Брегалница, а базените на спа центарот на Хотел Шагал, близу Виница, зјаат празни. Сопственикот Петре Ангелов четири години не може да добие дозвола за да го користи ова природно богатство. Тврди дека државата ги игнорира неговите барања, базените да ги наполни со термални води. Кога се обидел лично да…