Јанко Јади Бурек на платен список на ЈСП, месечно си инкасирал по 200 евра

Јанко Илковски познат и како Јанко Јади Бурек(по својата емисија на Сител 3 ТВ), потпишал договор со ЈСП за реклама на сопствениот сајт, за што си инкасирал по 12.000 денари месечно. Покрај ЈСП кое е државно претпријатие, на сајтот на Илковски се наоѓаат и банери на други државни институции.   Својата сопруга Илковски преку партиски…

Освен на семејството, Владата на Груевски месечно им давала по 5.000€ и на адвокатите на Јохан Тарчуловски!

На тимот на Тарчуловски пари им биле исплатувани и по основ на договор од Судот во Хаг Од осумгодишниот претстој во затворот во Шевенинген на Јохан Тарчуловски се офајдиле не само неговото семејство, туку и неговите адвокати, на кои им биле префрлани пари од државниот буџет. Во последниве десетина дена зачестија пишувањата за тоа колку,…

Илчо Захариев преку Општина Штип исплаќал милионски сум на фирма на екс Градоначалникот на Кочани, Ратко Димитровски

Сомнителното раководење со општина Штип од страна на актуелниот градоначалник, Илчо Захариев, излегува на површина. Освен тоа што од општина Штип, најголемите тендери за извршување на градежни работи ги добивале неколку фирми блиски до градоначалникот, симптоматично е и ангажирањето на фирмата во сопственост на досегашниот градоначалник на Кочани, Ратко Димитровски, Европа 92. Од официјалните податоци…

Синот на Илчо Захариев изградил ресторан без дозвола за градба, приходите од работата ги сокривал од УЈП

Рибниот ресторан ,,Воденица“ во Звегор изграден на имот ,дел во сопственост на синот на  штипскиот градоначалник Илчо Захариев, Александар ,нема дозвола за градба. Општина Делчево, во документот што го достави до Канал 77, пишува дека нема издадено дозвола за градба на парцелата 2203, каде е изграден ресторанот на Захариев. Според тоа, овој објект на синот…

Фирмата „ЈА-МИ“ на Митко Јанчев од Општина Кавадарци добивала наместени тендери во вредност над 8.000.000 денари

Тендерите за набавка на услуги за одржување на локални патишта и улици во општина Кавадарци во контунуитет одат во рацете на Друштво за производство,трговија и услуги “ЈА-МИ” експорт-импорт ДООЕЛ Кавадарци, каде сопственик е лицето Митко Јанчев. За оваа 2017 година висината на проценетата вредност за овој тендер достигна3.988.400 денари или 65.000 евра пари од граѓаните на општина Кавадарци. Тендерот за набавка на услуги…

Кандидатот на ДПМНЕ за Градоначалник на Бутел, Дарко Костовски бил осуден зашто крвнички претепал граѓанин

Нема крај на скандалозното однесување на актуелниот кандидат за градоначалник на ВМРО – ДПМНЕ за Општина Бутел, Дарко Костовски. Во Јули 2016 во одмаралиштето Радости во Охрид без никаква причина и без никаков повод Дарко Костовски му се нафрлил на оштетениот, прво вербално со зборовите “ајде да се тепаш со мене!” и веднаш потоа брутално го нападнал со…

Насилство во ДПМНЕ – сопартиец се обидел да силува кандидатката за советничка во Дебарца

Маж се обидел да силува кандидатка за советничка за општина Дебарца во штаб на политичка партија, ова било пријавено во Министерството за внатрешни работи. Чинот бил пријавен вчера по 18,40 часот и наводно се случил во просториите на штаб на ВМРО-ДПМНЕ во село Требеништа. Според информациите од полицијата, лицето Ф.П.М. било пријавено дека се обидело…

Јохан Тарчуловски преку фирмата „Мел-Ком транс ДООЕЛ“ годишно врти над 400.000 евра

Јохан Тарчуловски е единствениот осуден од Македонија за воени злосторства во Хаг за случајот Љуботен, настан од воениот конфликт  во 2001 година, каде што беа убиени неколкумина цивили, а според пресудата од Хашкиот трибунал, акцијата ја планирал и ја спровел токму Тарчуловски. Тој прво беше осуден на 12-годишна затворска казна, која подоцна му беше намалена на…

Каков имот крие пратеникот на ДПМНЕ од Прилеп, Димитар Стевананџија?

Согласно Законот за спречување на корупцијата, избран или именуван функционер најдоцна 30 дена од денот на изборот или именувањето пополнува анкетен лист со детален попис на недвижниот имот, подвижни предмети од поголема вредност, хартии од вредност и побарувања и долгови, како и друг имот што е во негова или во сопственост на членовите на неговото…

На 13ти октомври Јохан Тарчуловски на суд, треба да плати надомест за штета од 61.020.000 денари

Од кандидатот за градоначалник се бара надомест на материјална и нематеријална штета од 61.020.000 денари или милион евра Кандидатот за градоначалник на Општина Кисела Вода, актуелниот пратеник Јохан Тарчуловски, во деновите на изборниот молк ќе мора да се појави на суд на расправа за предизивикана штета од 61.020.000 денари или еден милион евра! Имено, судијка…

АФЕРА „ТРАНСПОРТ“ – Како синот на Стевчо Јакимовски стана превозник на нафта

Во последните неколку години, на Општина Карпош со која раководи градоначалникот Стевчо Јакимовски ѝ се случува градежна инвазија, а во меѓувреме општината ја тресат низа скандали, како преголема задолженост, судски спорови со советници, бркање новинари од седници, задолжително присуство на администрацијата на контрапротестите организирани од владејачката гарнитура… Неколкупати досега во Карпош граѓаните организираа протести против Јакимовски, барајќи…

АФЕРА „МЛЕКАРА“: Како кумашините на Јанкуловска создадоа една од најголемите млекарници во земјава?

Трговското друштво „Хемипром“ од Свети Николе е во сопственост на семејството Николови, кои се во кумска врска со Гордана Јанкулоска, член на највисоките партиски тела на ВМРО-ДПМНЕ. Според официјални податоци, „Млекара Николови“ од 2014 година добила неколку тендери од Општина Свети Николе, а во истиот период откупила и атрактивно градежно земјиште на самиот плоштад во…