Ивица Коневски потрошил 4.500.000 денари од Општината за печатење на Отчетот

Градоначалникот на Аеродром, криминалецот Ивица Коневски, изминатиов месец потрошил 4.500.000 денари за печатење на Отчетот за сработеното на Општина Аеродром. Ова се пари кои се повлечени од сметката на Општинската каса. Отчетот е изработен на 100 страници кои се во боја, во тираж од 30.000 примероци. Според цените на пазарот, за принтање(најефтино)на големо во боја,…

Синот на „независниот“ аналитичар Ристо Никовски, го советувал Груевски за 3.000 евра месечно

Синот на поранешниот диплoмат Ристо Никовски, Александар Никовски, како еден од советниците на поранешните премиери Никола Груевски и Емил Димитриев, добивал месечен хонорар од 3.000 евра. Тој станал советник на Груевски во 2014 година и во неговиот договор е посочено дека тој е ангажиран за да ги советува премиерите по прашања поврзани со странските инвестиции….

Таткото на градоначалникот на Кавадарци, Панов крвнички претепал кавадарчанец

Раката на ДПМНЕ е навистина долга.Од неа најмногу страдаат обичните граѓани и сограѓани.За локалните „шерифи“ нема пардон ниту за своите сопартијци, пишува „Мојот град“. – Целото лице ми е модринки и белези.Најверојатно ќе треба да одам и на операција бидејќи ми е издаден и лекарскиот упат за во Скопје.Чекам уште лекарско да ми издадат и да…

Канчевска со буџетски пари купувала облека од „Versace“, ноќевала во „Hilton“ и плаќала по 500€ за еден ручек

Екс-министерката за култура Елизабета Канческа Милевска ја користела службената картичка за се и сешто-од набавка на апарат за кафе-Неспресо, преку набавки во „Зара хоме„ во Солун, но, пазарела и во грчката продавница Публик, позната по техничка стока, ЦУМ и Харли Дејвидсон (препознатливи во марката мотори), каде е плаќано во рубли. Од приложените сметки/фактури може да…

Претседателот на Антикорупциска, Тантуровски носи рачен саат од 20.000 евра и е донатор на ВМРО ДПМНЕ

Претседателот на Државната комисија за спречување корупција, Игор Тантуровски во 2012г. донирал 60.000 денари за партијата ВМРО ДПМНЕ. Доказ: Тантуров во изјава за порталот http://www.a1on.mk признал дека е донатор на кампањата на ДПМНЕ, но тоа не значело дека е партиски активист. линк до изјавата – – – – http://a1on.mk/archives/477864 Во едно од интервјуата дадено за…

Наместо дебата за Зврлевски, пратениците на ДПМНЕ кажуваат вицеви и решаваат крстозбори

Денеска во Собранието се оддржува уште една маратонска седница на која единствена тема е разрешување на Јавниот Обвинител Марко Зврлевски. Веќе неколку дена, пратениците од ДПМНЕ постојано се јавуваат за реплики и контрареплики едни на други. Но наместо суштинска дебата, пратениците на опозициската дпмне прават циркус од Собранието. Додека пратеникот на Димитар Стевананџија ја рецитираше…

Раскол во ОК ВМРО-ДПМНЕ Охрид – советникот Паноски од незадоволство ја напушти партијата

Вчеравечер окулу 21 часот во просториите на општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ во Охрид, настанала кавга и поголем инцидент на кој бил сведок и генералниот секретар на партијата, Кристијан Мицковски. Според информации од МВР, дошло до физичка пресметка помеѓу членови на ДПМНЕ заради несогласување окулу изборот за кандидат за Градоначалник на Охрид од редовите на…

Владата на Груевски во 2011г. од општина Сарај барала локација за изградба на бегалски камп

Поранешниот министер од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Спиро Ристовски на 05.07.2012 се обратил до општина Сарај со барање за согласност за користење градежна парцела за изградба на станови за сместување бегалци и социјално загрозени лица, овозможено со средства од ИПА Фондот. Во прилог на ова соопштение за јавност ви го доставуваме барањето потпишано од Спиро Ристевски….

Реформите на Груевски: Општата Болница во Велес тоне во долгови, екс директорот од ДПМНЕ се крие од јавноста

Опомена пред исклучување поради неплатени сметки за вода во вкупен износ од 10 милиони и 500 илјади денари стигнала на 7 август, во ЈЗО Општа Болница Велес токму на денот кога во фотељата седна новиот директор. Јавното комунално претпријатие „Дервен“ ја опоменува болницата да си го плати заостанатиот долг од изминатите 2,5 години. Директорот д-р…

Досие „Илија Димовски“: Енормно богатење преку ноќ, скриен имот, луксузни хациенди, непријавени приходи

Илија Димовски е пратеник и член на Извршниот Комитет на ДПМНЕ. Во политиката по-активно се вклучува од 2006та година по победата на ДПМНЕ на парламентарните избори. Од тогаш до денес, имотот и средствата со кој Илија се здобива, енормно растат. Но, одиме по ред. Засега е тајна каква е актуелната имотна состојба на Илија Димовски…

Владата на Груевски за набавка на 2 LED телевизори потрошила 1.000.000 евра

Службата за општи и заеднички работи изминатите две години во име на тогашната Влада набавила два телевизора или т.н ЛЕД екрани за надворешна употреба за износ од близу еден милион евра, информира денеска директорот на СОЗР Пеце Мирчески. – Од постојната документација увидено е дека првиот од двата нерационални договори е направен во 2015 година…

Потрошиле над 1.500.000 евра народни пари само за скапи ручеци, највеќе трошеле УБК и БЈБ

Врхушката на ВМРО ДПМНЕ се гостела подебело на сметка на македонскиот напатен народ. Па така Гордана Јанкуловска , Тодоровски, Чавков, Мијалков, Размовски, Котески , Пуки и останата аздисана банда која раководела со МВР , имале пребирливо мени  и секако подебели сметки во нивните омилени ресторани. Факсимил 1. Во  кафетеријата „Интермецо во Скопје се гоштевале со…