Наместо дебата за Зврлевски, пратениците на ДПМНЕ кажуваат вицеви и решаваат крстозбори

Денеска во Собранието се оддржува уште една маратонска седница на која единствена тема е разрешување на Јавниот Обвинител Марко Зврлевски. Веќе неколку дена, пратениците од ДПМНЕ постојано се јавуваат за реплики и контрареплики едни на други. Но наместо суштинска дебата, пратениците на опозициската дпмне прават циркус од Собранието. Додека пратеникот на Димитар Стевананџија ја рецитираше…

Раскол во ОК ВМРО-ДПМНЕ Охрид – советникот Паноски од незадоволство ја напушти партијата

Вчеравечер окулу 21 часот во просториите на општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ во Охрид, настанала кавга и поголем инцидент на кој бил сведок и генералниот секретар на партијата, Кристијан Мицковски. Според информации од МВР, дошло до физичка пресметка помеѓу членови на ДПМНЕ заради несогласување окулу изборот за кандидат за Градоначалник на Охрид од редовите на…

Владата на Груевски во 2011г. од општина Сарај барала локација за изградба на бегалски камп

Поранешниот министер од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Спиро Ристовски на 05.07.2012 се обратил до општина Сарај со барање за согласност за користење градежна парцела за изградба на станови за сместување бегалци и социјално загрозени лица, овозможено со средства од ИПА Фондот. Во прилог на ова соопштение за јавност ви го доставуваме барањето потпишано од Спиро Ристевски….

Реформите на Груевски: Општата Болница во Велес тоне во долгови, екс директорот од ДПМНЕ се крие од јавноста

Опомена пред исклучување поради неплатени сметки за вода во вкупен износ од 10 милиони и 500 илјади денари стигнала на 7 август, во ЈЗО Општа Болница Велес токму на денот кога во фотељата седна новиот директор. Јавното комунално претпријатие „Дервен“ ја опоменува болницата да си го плати заостанатиот долг од изминатите 2,5 години. Директорот д-р…

Досие „Илија Димовски“: Енормно богатење преку ноќ, скриен имот, луксузни хациенди, непријавени приходи

Илија Димовски е пратеник и член на Извршниот Комитет на ДПМНЕ. Во политиката по-активно се вклучува од 2006та година по победата на ДПМНЕ на парламентарните избори. Од тогаш до денес, имотот и средствата со кој Илија се здобива, енормно растат. Но, одиме по ред. Засега е тајна каква е актуелната имотна состојба на Илија Димовски…

Владата на Груевски за набавка на 2 LED телевизори потрошила 1.000.000 евра

Службата за општи и заеднички работи изминатите две години во име на тогашната Влада набавила два телевизора или т.н ЛЕД екрани за надворешна употреба за износ од близу еден милион евра, информира денеска директорот на СОЗР Пеце Мирчески. – Од постојната документација увидено е дека првиот од двата нерационални договори е направен во 2015 година…

Потрошиле над 1.500.000 евра народни пари само за скапи ручеци, највеќе трошеле УБК и БЈБ

Врхушката на ВМРО ДПМНЕ се гостела подебело на сметка на македонскиот напатен народ. Па така Гордана Јанкуловска , Тодоровски, Чавков, Мијалков, Размовски, Котески , Пуки и останата аздисана банда која раководела со МВР , имале пребирливо мени  и секако подебели сметки во нивните омилени ресторани. Факсимил 1. Во  кафетеријата „Интермецо во Скопје се гоштевале со…

Тања Каракамишева со 8 функции во Управни Одбори и комисии месечно заработува над 5.000 евра

Тања Каракамишева, жесток подржувач на политиките на ВМРО-ДПМНЕ, освен професорскиот ангажман на скопскиот Правен факултет, има и уште седум-осум други функции, што значи дека располага со богато работно си-ви. Нејзината кариера вртоглаво расте, како што ДПМНЕ од година во година сѐ повеќе ја зацврстуваше својата власт, така професорката сѐ повеќе го збогатуваше своето работно портфолио….

Болницата Козле заглавена во милионски долгови, се трошело за се и сешто

Клиничкиот центар не е единствената здравствена установа која не ги подмирила навремено своите давачки. Инспектори од Фондот за здравствено осигурување уште минатата година ја посетиле Јавната здравствена установа Козле за да утврдат како се трошат буџетските пари. Тие во извештајот навеле дека постои милионски долг кон повеќе добавувачи, дека се трошеле пари за гориво за…

Анкета на БРИМА ГАЛУП: Заев(17.7%) Груевски (13%), СДСМ(22,4%), ДПМНЕ(19,8%)

Најновиот политички барометар на БРИМА покажува дека по изборот на новата Влада дошло до значајни поместувања на позициите на политичките партии во електоратот на Македонија. За првпат по низа години СДСМ води со 22,4% пред ВМРО-ДПМНЕ кој го поддржуваат 19,8% бирачи. Иако ВМРО-ДПМНЕ во сегментот на етничките Македонци се уште има предност од 0,9% во вкупниот електорат СДСМ…

Афера „Талир“ – Груевски бил „мозокот“, а Рангелова оперативецот за незаконското финансирање на ДПМНЕ

Кој е дел од мрежата во „Талир“? Никола Груевски во овој случај на незаконското финансирање на ВМРО-ДПМНЕ и перење на пари е осомничен како организатор на криминалната група составена од луѓе од врвот на партијата, кои во периодот од 2009 до 2015 година искеширале незаконски средства за финансирање на партијата во вредност од 4,9 милиони…

Груевски и како Министер за финансии во 2001г. си купил џип од 270.000 германски марки

Никола Груевски, како министер за финансии во владата на Љубчо Георгиевски во екот на војната што произлезе од кризата во 2001 година си купил луксузен блиндиран џип со државни пари за потребите на Министерството за финансии, пишувал весникот „Дневник“ во 2006 година во анализа посветена на тогашниот министер за финансии, Груевски. – Џипот го купив…